FANDOM


Nowy Nart
Nowy-nart1
Województwo podkarpackie
Powiat niżański
Gmina Jeżowe
Sołtys Szczepan Kopeć
Powierzchnia 25,83 km²
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Numer kierunkowy (+48) 15
Tablica rejestracyjna RNI
Typ wsi ulicówka
Ludność (19.01.2010)
Pobyt stały482
Pobyt czasowy9
Liczba mieszkańców491
Gęstość zaludnienia19 osób/km²

Nowy Nart - wieś sołecka w gminie Jeżowe, powiecie niżańskim, województwie podkarpackim.

Mapa-gminy-jezowe

Mapa gminy

Nowy Nart leży w południowo-zachodniej części gminy Jeżowe i sąsiaduje z miejscowościami tej gminy: Cholewiana Góra, Pogorzałka, Sójkowa i Stary Nart. Ponadto sąsiaduje z gminami: Dzikowiec, Kamień i Raniżów.

W wyborach samorządowych do Rady Gminy Jeżowe Nowy Nart należy do okręgu wyborczego Nowy Nart i Stary Nart, dla którego przydzielony jest jeden mandat.

HistoriaEdytuj

Wieś ta została założona na terenie dóbr kameralnych, czyli królewskich. Powstała drogą karczunku terenów leśnych w II połowie XVIII wieku.

Pierwsze wzmianki o Nowym Narcie ukazały się, w połowie XIX wieku, w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich - tom VI. Wieś ta była wówczas własnością Leona Rylskiego i Jadwigi z Rylskich Stanisławowej Dolańskiej. Zanjdował się tu dwór, leśniczówka, młyn i czworaki. Wokół dworu znajdował się park z drzewami obcego pochodzenia.

Nowy-nart-kosciolstary1

Dawny kościół

W 1905 roku Jadwiga Dolańska ufundowała kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1918 roku Leon Rylski sprzedał majątek dworski baronowi Janowi Albinowi Goetzowi z Okocimia, który był synem barona Jana Ewangelisty Goetza - założyciela Browaru Okocim. Goetz zamieszkał w Nowym Narcie z rodziną. W styczniu 1922 roku bp przemyski Sebastian Józef Pelczar erygował Parafię Nowy Nart.

Po śmierci Goetza (1931) majątek odziedziczyła córka Maria Komornicka i była jego właścicielką do 1941 roku. Wtedy to Niemcy wysiedlili mieszkańców Nowego Nartu oraz zajęli dwór.

Po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcy szybko powrócili do swojej wioski. Już w 1948 roku została powołana jednostka ochotniczej straży pożarnej. W 1960 roku powstała filia jeżowskiej biblioteki publicznej.

Nowy-nart-kosciol1

Kościół parafialny

W 1991 roku wybudowano piętrową remizę dla tutejszej straży, a 7 lat później zakupiono samochód strażacki. Do lat 90. XX wieku istniała w wiosce szkoła podstawowa. W czerwcu 1998 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego, którą ukończono w 2006 roku, a kościół konsekrowano 2 lata później.

Instytucje i sklepyEdytuj

Park-nart1

Park dworski

 • Parafia Nowy Nart
  • kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  • dom parafialny (plebania)
  • kaplica pogrzebowa
 • dom strażaka OSP Nowy Nart
 • Ośrodek Zdrowia (filia NZPOZ nr 1 w Jeżowem)
 • park dworski
 • Biblioteka Publiczna Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem
 • salon fryzjerski damsko-męski MARTA
 • młyn i tartak
 • boisko
 • sklep spożywczy

LudnośćEdytuj

W Nowym Narcie występuje mniej więcej jednakowa liczba mieszkańców. W 1991 roku wynosiła ona 475 osób. Tak samo było również 5 lat później. W następnych czterech latach liczba ta zmalała. W latach 2001 i 2002 nastąpił wzrost ludności, po czym następne 3 lata spowodowało zmniejszenie tej liczby. Od 2006 roku następuje powolny wzrost mieszkańców, rocznie o kilka osób. Na koniec 2009 roku stale zameldowanych mieszkańców było 483.

Części miejscowościEdytuj

Oprócz zasadniczej części Nowego Nartu możemy wyróżnić 3 nazwane części miejscowości: Dwór, Kolonia i Na Hektarach.

Nowy-nart-boisko1

boisko w części Dwór

DwórEdytuj

Dwór - część miejscowości położona na południe od kościoła, za domem strażaka. Przechodzi przez nią droga obwodnica, przy której znajduje się boisko. W XIX wieku na terenie tej części miejscowości znajdowały się zabudowania gospodarcze dworu, który znajdował się po drugiej stronie ulicy. W Krajowym Rejestrze Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju Dwór posiada kod 0795637.

KoloniaEdytuj

Nowy-nart2

Na Hektarach, w oddali Kolonia

Kolonia - część miejscowości położona na północ od części Na Hektarach. Sąsiaduje bezpośrednio z zabudowaniami wsi Gwoździec w gminie Bojanów. W Krajowym Rejestrze Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju posiada kod 0795643.

Na HektarachEdytuj

Na Hektarach - część miejscowości położona pomiędzy centrum wsi, a Kolonią. To zabudowania leżące przy drodze na Gwoździec, w okolicy młyna i tartaku. W Krajowym Rejestrze Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju część ta posiada kod 0795650.


FotogaleriaEdytuj


Herb Jeżowego Gmina Jeżowe
Cholewiana Góra - Groble - Jata - JEŻOWE - Krzywdy - Nowy Nart - Pogorzałka - Sójkowa - Stary Nart - Zalesie